نسیم بانو

پیراشکی کرم دار

خیلی وقت بود دلم پیراشکی کرم دار میخواست. یه دفعه فروشگاه ایرانی اینجا آورده بود گرفتم اما خوب نبود. طعمش مثل اون چیزی که تو ایران خورده بودم نبود. چند وقت پیش تو کتابها و دفتر آشپزیهام میگشتم دستور این پیراشکی رو از یه دفتر شیرینی پزی قدیمی که وقتی تو ایران بودم جام آوری کرده بودم پیدا کردم. زود دست به کار شدم. اگه بدونید چقدر خوشمزه بوووود! هرچی بگم کم گفتم. یعنی از اون پیراشکی هایی که تو ایران میفروشن صدبرابر خوشمزه تر بود. از این دستور ۲۰ تا پیراشکی در آوردم که زودی خورده شدن آخه صبح ظهر شب کارم خوردن پیراشکی بود با شیر با چای یا بدون شیر و چای خلاصه جای همه خالی پیشنهاد میکنم اگه طرفدار پیراشکی هستین حتما امتحان کنید!
مواد لازم :
۱ قاشق غذاخوری آرد + ۱ و ۱/۲ قاشق غذاخوری مخمر + ۱ قاشق غذاخوری شکر + ۱/۲ پیمانه آب گرم (باید ولرم باشه نه داغ) را داخل یک کاسه میریزیم و میگذاریم در یک جای گرم به مدت ۱۵ دقیقه تا مخمر عمل کنه. یعنی باید پف کنه و بیاد بالا.
آرد   ۴ پیمانه
نمک  ۱/۴  قاشق چایخوری
شیر ولرم   ۳/۴ پیمانه
شکر ۱/۲ پیمانه
روغن مایع  ۱/۴ پیمانه 
تخم مرغ  ۱ عدد
مواد لازم برای کرم داخل پیراشکی :
شکر  ۱ پیمانه
آرد  ۳/۴ پیمانه
شیر ۱ و ۱/۲ پیمانه
وانیل  ۱/۲ قاشق چایخوری
کره  ۵۰ گرم
شکر + شیر گرم + روغن مایع + نمک رو میگذاریم روی حرارت تا کمی گرم بشه ( فقط گرم بشه نه داغ بشه یا جوش کنه ) مخمر به عمل آمده رو به اون اضافه میکنیم و از روی حرارت بر میداریم. آرام آرام آرد رو اضافه میکنیم و اول با چنگال و بعد با دست ورز میدیم. باید به حدی باشه که خمیر به دست نچسبه. زیاد هم آرد اضافه نمیکنیم که خشک بشه. روی خمیر آماده با چاقو یک بعلاوه بزرگ میزنیم و میگذاریم یک جای گرم تا ور بیاد. ۱ ساعت برای ور اومدن کافیه.
تا خمیرمون ور بیاد کرم داخل پیراشکی رو آماده میکنیم. شکر و آرد و شیر رو روی حرارت میگذاریم و مرتب هم میزنیم تا گرم بشه. کره رو اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم تا به غلظت برسه. آخر از همه وانیل رو اضافه میکنیم. این کرم غلیظ هستش.
روی سطح مورد نظر آرد میپاشیم و خمیرمون رو با وردنه باز میکنیم و با قالب یا سر لیوان به صورت گرد قالب میزنیم و میگذاریم تا ۱۵ دقیقه استراحت کنه بعد در روغن داغ فراوان سرخ میکنیم و بعد از سرخ شدن با چاقو از پهلو پیراشکی ها رو خیلی کم برش میزنیم و یک قاشق از کرم رو داخلش میریزیم و میچینیم تو ظرف مورد نظر.
داخل این پیراشکی به جای کرم میشه از خرما استفاده کرد.
یه کار جالب دیگه که اونهم خیلی خوشمزه میشه اینه که وسط خمیر های قالب زده شده رو با یک وسیله کوچیک گرد دیگه قالب بزنیم و شکل دوناتس در بیاریم و در روغن سرخ کنیم و وقتی داغ هستش روش شکر و دارچین بپاشیم.
نوش جان!

+   نسیم ; ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۱/۱٦

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir